Bielactwo - vitiligo.com.pl Strona Główna Bielactwo - vitiligo.com.pl
Bielactwo nabyte, leczenie, zdjęcia, forum

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
bielactwo, a hormony.
Autor Wiadomość
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 08:48   bielactwo, a hormony.

Witam Mam takie pytanie Czy orientujecie sie czy hormony maja jakis zwiazek z bielactwem. Ja przed bielactwem zalozyłam wkładke antykoncepcyjna MIRENA i moja pani ginekolog twierdzi ze nie spotkala sie z przypadkiem zeby to przez mirene wyszlo bielactwo a Pani dermatolog mowi ze to nie ma zadnego zwiazku. Dziwne tylko ze zalozylam ta wkladke i dokladnie po 6 miesiacach wyszly pierwsze lamki. A co najciekawwsze mam plamki na podbrzuszu a w tamtych okolicach jest ta wkladka. Chcialabym sie dowiedziec czegos na ten temat bo niewiem czy rezygnowac z wkladki mam ja 1,5roku a jest na 5 lat zaplanowana. Bardzo prosze o odpowiedz jesli ktos sie orientuje w tym temacie.
 
 
sl8er 
sl8er

imie: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: mrzezyno
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 09:39   

no to sama widzisz ze jednak może być jakiś wpływ... gdybyś trafiła na lekarza który jest łasy na publikacje pewnie opublikowałby artykuł o tym i wtedy oficjalnie byloby uznane ze jest jakiś wpływ... wkładka uwalnia hormon, a nadmiar jednego hormonu wpływa na inne... ostatnio ktos pisał że klopoty z jednym hormonem przysadki spowodowały rozregulowanie calego układu hormonów i dalej rozregulowanie całego organizmu... z drugiej strony z czego jest wykonana ta wkładka...? czy może dzialać jako antygen...? ginekologa rozumiem bo za wkładke zaplaciłas, nie chce straszyć klientek... co do dermatologa to w ksiązkach medycznych które czytał na studiach bielactwu poświecone jest w dobrym przypadku kilka stron... z najwżniejszym stwierdzeniem ,, przyczyna nieznana'' więc uczciwie z jego strony byłoby gdyby powiedział że nie zna przyczyny i z tego powodu zmiany hormanalne mogą być jak najbardziej przyczyną... możesz zrobic sobie dwa tanie badania CRP i OB i zobaczyć czy jest jakieś zapalenie (razem koszt chyba 15 zeta) jężeli wszystko ok i nie ma zapalenia to zobacz sobie na ile receptorów hormonów działą taka wkładka
http://en.wikipedia.org/wiki/Levonorgestrel
 
 
ixi02 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Maj 2009
Posty: 359
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 10:16   

nie ma żadnego związku, to ostatnia najpopularniejsza forma anty,i bardzo wiele kobiet ją stosuję i nie maja plam bielaczych, jeśli chodzi o podbrzusze i miejsca intymne to u niektórych właśnie tam najpierw powstają, ponad to jeśli lekarz założyła Ci wkładkę to pewnie miałaś robione (powinnaś)badania ,usg piersi i macicy,jajników ,hormonów tarczycy itp...dla większości tu osób jest dziwne ,że nagle będąc zdrowym pojawiła się plama,,, ps..jeśli masz ową wkładkę nie możesz leżeć plackiem na słońcu a tym bardziej chodzić na solarium ,bo wówczas pojawiają się różniste plamy na ciele...no ale to chyba ginekolorzka Ci powiedziała...
Ostatnio zmieniony przez ixi02 Wto 26 Lip, 2011 10:17, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Abi 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 20 Mar 2008
Posty: 542
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 10:39   

dwie osoby dwie różne opinie :D

też mi się nie wydaje, żeby wkładka miała jakiś związek z plamami, ostatecznie niewiele się ona różni od doustnie podawanych środków antykoncepcyjnych, które są bardzo popularne, jeżeli zdarzałyby się przypadki bielactwa po tabletkach anty, ktoś na pewno by to zauważył

z 2. strony u niektórych kobiet plamy pojawiają się po ciąży, więc jakiś związek z hormonami płciowymi to może mieć

btw sl8er, żadne szanujące się pismo naukowe nie przyjęłoby artykułu napisanego na przykładzie jednego przypadku ;)
 
 
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 13:27   

teraz juz sama niewiem. Zostalo jeszcze ponad 3 lata wkladki wiec jesli ona dziala negatywnie to nie chce jej. z drugiej strony jesli to nie jej wplyw spowodowal u mnie pojawienie sie bielactwa to co. dodam takze ze po zalozeniu wkladki chodzilam na zabiegi kosmetyczne zluszczanie naskorjka lecz pani kosmetolog powiedziala ze to nie ma znaczenia i zadnych przeciwskazan i na tych miejscach gdzie byly zaboiegi kosmetyczne wyszly plamy. Po zalozeniu spirali po rou mialam zapalenie pochwy dosc ostre bo mieisac czasu sie antybiotykami leczylam.
 
 
sl8er 
sl8er

imie: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: mrzezyno
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 13:43   

plackiem na słońcu a tym bardziej chodzić na solarium ,bo wówczas pojawiają się różniste plamy na ciele...no ale to chyba ginekolorzka Ci powiedziała...

po chwili zaprzeczasz sama sobie... estrogeny wplywaja na tarczyce a klopoty z tarczyca wystepuja u 30% osob z bielctwem (zdiganozowano, ile osob ma naprawde niewiadomo), to ze masa kobiet ma wkladki i nie bielctwa to zaden argument... skad wiesz ze np 0,5% bielactwa nie jest powodowane przez wkladke wlasnie)... myslisz ze jakis ginekolog mialby biznes aby ostrzegac ze moze powodowac zmainy skorne...

btw sl8er, żadne szanujące się pismo naukowe nie przyjęłoby artykułu napisanego na przykładzie jednego przypadku

no pudlo bo pracowalem dla firmy ktora wprowadzala dane do baz z dzialaniem roznych zwiazkow chemicznych na organizmy... zwykle byly to toksyny... ale takze hormony, metale ciezkie pestycydy... robota nudna... bo trzeba bylo w artyklue odnalezc zwiazek, stezenie dzialanie i tak kilkadzeisiat artykolow dziennie... przewertowalem kilkadziesiat tysiecy artykolow w ciagu 2 lat... i przypadki opierajace sie na jednym przypadku nie sa rzadkoscia... tzw case report... kiedy jest kilka case report moze sie z tego cos urodzic... z bielactwem kilka mi sie przypomina... czesciowe cofniecie bielactwa u pacjenta z hiv kotry przyjmowal interferon... dwa inne ktore zaprzeczaja i interfoeron przyczynil sie do bielactwa... i pojedyncze raporty o repigmentacji po przyjeciu lekow bilogicznych... nie nabijalbym sie tak z pojedynczych przypadkow gdyz opublikowane nawet najwieksze blahostki moga wpasc w oko kogos kto z tych drobin skleci calosc...

jak mialas zapalenie skad wiesz ze nie przeszlo ono w forme chroniczna... moze byc jeszcze niedoleczone... co spowodowalo to zapelenie... moze to sie wydawac nie do rzeczy ale np w przypadku luszczycy niedoleczona angina przyczynia sie do wysypu... tak jak i inne zapalenia... moze wkladka sama w sobie jest traktowana jako antygen... organizm stara sie ja zwlczyc ale jest to niemozliwe wiec produkuje coraz nowe przeciwciala az w koncu takie ktore atakuja melanocyty... podejrzewam ze nie jestes osoba chorwita...
Ostatnio zmieniony przez sl8er Wto 26 Lip, 2011 13:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Abi 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 20 Mar 2008
Posty: 542
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 15:21   

to raczej hormony produkowane przez tarczycę wpływają na pracę układu rozrodczego, nie odwrotnie

przy stosowaniu środków antykoncepcyjnych i przesadzaniu ze słońcem mogą się pojawić plamy, owszem, ale w wyniku nadmiernej produkcji melaniny - np. ostuda

shorty, czy tam case reporty to nie to samo co artykuły
ja z kolei pracuję na uczelni i wiem, jak wysokie są wymogi stawiane publikacjom przez wydawców

mi się nie wydaje, żeby wkładka była traktowana jak antygen, czytałam, że robią je z plastiku albo wręcz z miedzi czy cynku (przecież tymi pierwiastkami suplementuje się chorych z bielactwem), chociaż nigdy nic nie wiadomo

Sl8er nie wkurzaj się tak, tak naprawdę żadne z nas nie powie ze 100% lub jakąkolwiek w sumie pewnością, że wkładka ma związek z bielactwem lub nie, w związku z tym przekonywanie na siłę drugiej strony wydaje mi się bezcelowe

Szanti, ja bym chyba na Twoim miejscu nie usuwała wkładki, bardziej bym obstawiała, że to wspomniany przez Ciebie zabieg kosmetyczny wywołał przebarwienia, ale jeżeli dzięki temu będziesz spokojniejsza, to może ją usuń, ostatecznie są tabletki, plastry, prawie nieuciążliwe metody antykoncepcji i równie skuteczne
 
 
ixi02 


Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 14 Maj 2009
Posty: 359
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 16:43   

Sl8er ja osobiście się z Tobą nie zgodzę, ale w dawać się w dyskusję nie będę bo to mija się z celem ,wiem co to i jak działaja hormony,jestem kobietą a więc my kobiety bardziej znamy się na pewnych sprawach (bez obrazy) niż męźczyźni, także wiem jedno że wkładka nie ma nic wspólnego z bielactwem i nie ma wpływu, Tu zgodzę się z ABI i nie dlatego że kobieca solidarność ale Ty nie masz racji, co do gina to normalny i doświadczony zanim założy wkładkę powie o skutkach wadach i zaletach wkładki oraz poza swoimi badaniami zleci inne,a potem ją założy, wg tego co piszesz kobiety by anty nie stosowały z obawy o bielactwo a producenci by splajtowali,,,,tyle w temacie...Szanti idź do innego ginekologa powiedz mu jaka jest sprawa i dowiesz się dokładnie ..
 
 
sl8er 
sl8er

imie: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: mrzezyno
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 17:06   

,wiem co to i jak działaja hormony,jestem kobietą a więc my kobiety bardziej znamy się na pewnych sprawach (bez obrazy) niż męźczyźni, także wiem jedno że wkładka nie ma nic wspólnego z bielactwem i nie ma wpływu,,

wobec tak przytłaczających argumentów popartych dogłębna wiedzą na temat hormonów pozostaje mi tylko przyznać, tak HORMONY NIE MAJA ŻADNEGO WPŁYWU NA BIELACTWO
 
 
Abi 


Pomogła: 4 razy
Dołączyła: 20 Mar 2008
Posty: 542
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 17:19   

ale foszek z Ciebie :P

właśnie zauważyłam, że jesteś z Mrzeżyna, przez całe dzieciństwo jeździłam tam z rodzicami na wakacje :) zazdroszczę bardzo mieszkania nad morzem
 
 
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Wto 26 Lip, 2011 22:01   

tak w zyciu bardzo malo chorowalam. te plamy sa bielzcae poniewaz pozniej jak juz one byly ujawnilo sie u mnie znamie suttona wiecx to bielactwo niestety

[ Dodano: Sro 27 Lip, 2011 13:34 ]
tak wkladka jest zrobiona z miedzi. Ja rzypuszczam ze wkladka tutaj moze byc bez winy tyle te zabiegi moze poprostu u mnie bielactwo ujawnilo sie po urazie jakim bylo to mocne zluszczenie naskorka.
 
 
MG 

imie: Monika
Dołączyła: 15 Lis 2011
Posty: 16
Skąd: podkarpacie
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 19:43   

mam pytanie czy bielactwo jest przyczyną niedoczynności czy nadczynności tarczycy ?
 
 
xomkax 


imie: Ola
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 23 Mar 2011
Posty: 647
Skąd: Lublin
Wysłany: Śro 18 Sty, 2012 20:02   

Przyczyną? Nie sądzę...
Z biologicznego punktu widzenia nie jest to możliwe, ponieważ tarczyca wydziela hormony takie jak tyroksyna i trójjodotrynina, które odpowiadają za przemianę materii w całym organizmie, a także kalcytoninę, która zmniejsza poziom stężenia wapnia we krwi. Nie widzę związku z bielactwem. :)
Ale większość osób z bielactwem ma także problemy z tarczycą, co jest zastanawiające...
 
 
sl8er 
sl8er

imie: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: mrzezyno
Wysłany: Sob 17 Lis, 2012 21:05   

xomkax napisał/a:
Przyczyną? Nie sądzę...
Z biologicznego punktu widzenia nie jest to możliwe, ponieważ tarczyca wydziela hormony takie jak tyroksyna i trójjodotrynina, które odpowiadają za przemianę materii w całym organizmie, a także kalcytoninę, która zmniejsza poziom stężenia wapnia we krwi. Nie widzę związku z bielactwem. :)
Ale większość osób z bielactwem ma także problemy z tarczycą, co jest zastanawiające...


http://www.mayomedicallab...terpretive/8590

przyczyny zwiększonej miedzi w moczu... antykoncepcja jest jedną z nich... więc kobieca intuicja podpowidająca że nie ma związku zawiodła :)

i znowu miedż... :roll:
Ostatnio zmieniony przez sl8er Sob 17 Lis, 2012 21:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Sob 17 Lis, 2012 22:37   

czyli powinnam zbadac mocz? robislam tsh i jest ok, nie mam objawoqwo tarczycy wiec to wukluczam. Dodam ze moje plam wiecej sie nie pojawia. Prosze tylko o odp jak zbadac poziom miedzi... czy wystarczy takie standardowe badanie moczu?
 
 
sl8er 
sl8er

imie: Łukasz
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Sie 2007
Posty: 400
Skąd: mrzezyno
Wysłany: Sob 16 Mar, 2013 15:22   

,,Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD, spirala) – to wkładka ze sztucznego tworzywa zakładana w jamie macicy. Zawarta w niej miedź powoduje, że plemniki stają się mniej ruchliwe, co zmniejsza penetrację przez śluz szyjkowy i przyspiesza wędrówkę komórki jajowej w jajowodzie. Wkładka powoduje też stan zapalny błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka. Nie jest także wykluczone, że ten środek antykoncepcyjny może przeszkadzać w implantacji już zapłodnionej komórki jajowej, czyli po prostu mieć działanie wczesnoporonne.,,

stan zapalny...? czy to aby nie wyjasnia troche...

a jak jest z poziomem estrogenow w przypadku wkladki...?
 
 
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Śro 20 Mar, 2013 16:38   

Przy zakladaniu wkladki nie mialam badanych estrogenow.
 
 
szanti12318 

Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 05 Lip 2011
Posty: 736
Wysłany: Czw 27 Cze, 2013 18:35   

ginekolog twierdzi ze ona jest na swoim miejscu tylko nie moze zzłapać za te nitki...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo